dtr-compressor.eu kompresory do transportu pneumatycznego dd

Czy każdy może zostać kierowcą samochodu ciężarowego?

Praca kierowcy samochodu ciężarowego niekiedy wydaje się być dosyć łatwa i niewymagająca. Takie zdanie bardzo często można usłyszeć z ust tych osób, które bądźmy szczerzy, nie do końca wiedzą o czym mówią. Całe szczęście, takie głosy słychać w rozmowach coraz rzadziej, a ludzie, nawet Ci niezwiązani z branżą, stają się coraz bardziej świadomi. Świadomi tego, że praca kierowcy samochodu ciężarowego jest bardzo wyczerpująca i niezwykle wymagająca. Nie każdy może ją wykonywać, nawet jeśli spełni szereg wymagań formalnych.

Praca kierowcy ciężarówki to nie bezcelowe jeżdżenie samochodem lecz przewożenie towarów, niekiedy uciążliwych, niebezpiecznych lub łatwo psujących się.

Towary i transport

Ile branż, tyle towarów i nie sposób określić co najczęściej jest przewożone. Wiemy natomiast co zazwyczaj sprawia najwięcej problemu. W ocenie kierowców transport płynów, a przede wszystkim paliw jest najtrudniejszy.

Kolejny problematyczny do transportu towar to materiały sypkie, transport materiałów sypkich jak np. pasze, pelet, cement, popiół itd. sprawia wiele problemów i niekiedy jest również kosztowny. Do jego transportu konieczny jest kompresor dla transportu materiałów sypkich, a jego obsługa niekiedy sprawia kierowcom wiele problemów.
           
Wymagania formalne stawiane kierowcom samochodów ciężarowych

Mówiąc o wymaganiach jakie musi spełnić osoba kandydująca na stanowisko kierowcy samochodu ciężarowego z całą pewnością w pierwszej kolejności warto skupić się na tych o charakterze ściśle formalnym. Co więc trzeba zrobić, by móc pracować w tym zawodzie? Konieczne jest posiadanie pozwolenia na prowadzenie takich pojazdów. Jest to prawo jazdy kategorii C, alternatywnie kategorii C + E. Pierwsze z nich pozwala na prowadzenie każdego auta, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony. Drugie z uprawnień jest konieczne dla prowadzenia pojazdu z przyczepą. Nie są to oczywiście wszystkie wymagania formalne jakie muszą spełnić kandydaci do pracy jako kierowca samochodu ciężarowego. Musi on przejść szereg badań lekarskich, a także psychologicznych. Dopiero ich wyniki zadecydują o tym czy dana osoba nadaje się do tak wymagającej pracy. Poza odpowiedniej kategorii prawem jazdy, pełnoletnością oraz badaniami psychologicznymi oraz lekarskimi, kierowca samochodu ciężarowego powinien ukończyć także specjalistyczny kurs oraz uzyskać pozytywną ocenę egzaminu z kwalifikacji wstępnej. Wspomniany kurs to tzw. kod 95 uprawniający do przewozu materiałów. Dopiero spełniając te wszystkie wymogi może zacząć poszukiwanie pracy w charakterze kierowcy samochodu ciężarowego.
           
Wymagania formalne dla kierowców samochodów ciężarowych to nie wszystko

Z całą pewnością należy zaznaczyć, że wymagania formalne dla kierowców samochodów ciężarowych to nie wszystko co sprawia, że nie każdy nadaje się do tej pracy. Zawód ten jest dosyć wymagający. Wykonywanie tej pracy wiąże się z wieloma wyrzeczeniami oraz trudami, które nie są w żaden sposób regulowane systemem prawnym, a które zniechęcają wiele osób zaczynających swoją przygodę w tym zawodzie. Kierowca samochodu ciężarowego z całą pewnością ma ograniczony czas na kontakty z osobami bliskimi.

Categories:

Comments are closed