hydraulika-silowa

Hydraulika siłowa w samochodach ciężarowych

Współczesne samochody ciężarowe to zaawansowane środki transportu oraz wszechstronne maszyny użytkowe. Niezależnie od ich roli, aby mogły w pełni wykonywać powiężone im zadania niezbędny jest montaż dodatkowego osprzętu oraz instalacji. Jedną z najpopularniejszych instalacji w samochodach ciężarowych jest system hydrauliczny zwany również hydrauliką siłową. Dzięki zastosowaniu systemu hydrauliki siłowej ciężarówka może poza samym transportem wykonać dodatkową pracę.

Zastosowanie hydrauliki siłowej

Jednym z najbardziej powszechnych zastosowań hydrauliki siłowej w samochodach ciężarowych jest umożliwienie rozładunku i załadunku przewożonego towaru. Głównym zadaniem samochodów ciężarowych jest transport usług więc udział systemów hydrauliki siłowej podczas procesu załadunku i rozładunku wydaje się logiczny.

Dzięki systemowi hydrauliki siłowej w ruch wprawiane są siłowniki powodujące ruch określonych elementów. W transporcie jest to zazwyczaj ruch windy rozładunkowo-załadunkowej lub podnośnika HDS.

Systemy hydrauliki siłowej to również kluczowe elementy podczas rozładunku towaru z wywrotki za pomocą tzw. kiprowania. Metoda ta jest powszechnie znana i jak zapewne większość osób wie towar z wywrotki samochodu ciężarowego zostaje zrzucony poprzez podniesiecie się jednej części przestrzeni ładunkowej. Metoda ta jest wykorzystywana od wielu lat, a jest możliwa dzięki systemowi hydrauliki siłowej. Podczas rozładunku towaru siłowniki hydrauliki siłowej odpowiadają w uniesienie się części ładunkowej wywrotki i w efekcie zrzut towaru.

Główne elementy hydrauliki siłowej

Pompa hydrauliczna – dzięki napędowi z silnika pojazdu wytwarza poprzez tłoczenie substancji roboczej ciśnienie w instalacji.

Rozdzielacz hydrauliczny – steruje przepływem substancji roboczej w układzie hydraulicznym

Węże hydrauliczne – służą do transportu substancji roboczej w układzie hydraulicznym.

Siłowniki hydrauliczne – ruchome elementy układu hydraulicznego przenoszące ciśnienie substancji roboczej na ruch.

Awarie hydrauliki siłowej

Najczęstszymi awariami instalacji hydrauliki siłowej są wszelkiego rodzaju wycieki substancji roboczej np. w wyniku pęknięcia przewodu. W przypadku ubytku substancji roboczej z układu hydraulicznego następuję spadek ciśnienia w efekcie czego siłowniki układu nie są w stanie wykonywać swojego ruchu np. podnieść windę towarową.

Prawidłowa budowa systemu hydrauliki siłowej

Montaż hydrauliki siłowej to skomplikowany i precyzyjny zabieg, instalacja powinna zostać wykonana szczelnie oraz przed finalnym użyciem sprawdzona. Wszelkie nieszczelności układu doprowadzą do ubytku substancji roboczej, a w efekcie do awarii całej maszyny.

Categories:

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *