dtr-compressor.eu kompresory do transportu pneumatycznego

Trudy prowadzenia pojazdu ciężarowego zimą

Zawodowi kierowcy samochodów ciężarowych co roku pokonują nawet kilkaset tysięcy kilometrów. Nie jest to praca łatwa i bardzo często wiążę się z wieloma niespodziewanymi sytuacjami oraz zmianami, które nierzadko utrudniają pokonanie planowanej trasy w zaplanowanym czasie. Wiąże się ona ze stresem i presją czasu w których dzielnie radzić musi sobie każdy kierowca. Mimo najlepszych oraz najdokładniejszych przygotowań bardzo ciężko jest jednak przewidzieć zmiany pogody. A to właśnie warunki atmosferyczne w dużej mierze mogą utrudnić trasę. Wiele z tych wspomnianych kilkuset kilometrów przypada na miesiące zimowe. W takich miesiącach z kolei praca zawodowego kierowcy samochodu ciężarowego jest znacznie trudniejsza niż mogłoby się to wydawać.
           
Najczęstsze przeszkody tras zimowych

Do najczęściej wymienianych przez kierowców samochodów ciężarowych przeszkód podczas tras zimowych należy przede wszystkim oblodzona nawierzchnia oraz ograniczona widoczność. Wpływa to nie tylko na komfort jazdy, ale również i na bezpieczeństwo. Zarówno nasze, jako kierowców samochodów ciężarowych, jak i na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Ponadto nawet jeśli my wiemy jak radzić sobie zimą za kierownicą, nie każdy z kierowców posiada takie doświadczenie, przez co liczba ciężkich do przewidzenia zdarzeń na drodze, niekoniecznie z naszym udziałem, znacznie w tym czasie rośnie, co przekłada się i na naszą pracę.

Kilka porad przed zimową trasą – kontrola pojazdu

Z całą pewnością jeśli jesteśmy świadomi warunków pogodowych jakie mogą nas spotkać w trasie, możemy się odpowiednio do nich przygotować. Koniecznie, choć doświadczonym kierowcom nie trzeba o tym przypominać, należy przed wyruszeniem w trasę skontrolować pojazd. W szczególności warto zwrócić uwagę na ciśnienie w oponach, poziom płynu niezamarzającego w chłodnicy czy też na poziom oleju silnikowego. Warto również zweryfikować sprawność układów ogrzewania oraz odmrażania. Poza tym standardowo należy skontrolować funkcjonowanie oświetlenia, wycieraczek oraz hamulców. Ponadto odpowiednio zadbajmy o naszą widoczność oraz o sprawność podzespołów pojazdu odpowiadających za prawidłowy transport towaru. Często bywa, że dodatkowe wyposażenie pojazdu nie jest w stanie wytrzymać trudów niskich zimowych temperatur, np. kompresor dla transportu materiałów sypkich lub inne podzespoły przeznaczone do pneumatycznego rozładunku materiałów sypkich.

Co ze sobą zabrać w długą, zimową trasę?

Przygotować powinniśmy nie tylko nasz pojazd, ale również i siebie samych. Dlatego też, szczególnie zimową powinniśmy pamiętać o odpowiednim wyekwipowaniu. Niezbędne mogą okazać się ciepłe ubrania, nieprzemakalne, zimowe obuwie oraz czapka. Ponadto warto zabrać ze sobą w trasę zimą nieco więcej suchego jedzenia oraz większy zapas wody niż zwykle. Bardzo przydatne mogą okazać się również źródła ciepła oraz ognia, takie jak ogrzewacz gazowy czy też zapalniczka. Do samego pojazdu zimą mogą być przydatne łańcuchy na koła, dodatkowy płyn do spryskiwaczy oraz metanol, którego możemy użyć do przewodów paliwowych oraz powietrznych. Niezwykle pomocne mogą okazać się również młotek oraz szpachelka, które pozwolą nam na względnie łatwe usunięcie lodu z miejsc, w których nie powinien się on znajdować. Z takim ekwipunkiem będziemy w stanie poradzić sobie w naprawdę trudnych sytuacjach podczas naszej zimowej trasy.

W samej trasie

Podczas samej trasy również warto szczególnie uważać na przestrzeganie przepisów drogowych. Każdemu, nawet najbardziej doświadczonemu kierowcy zdarza się nie do końca świadomie złamać jakiś przepis czy też nie zauważyć znaku lub niedokładnie śledzić lokalne informacje dotyczące chociażby przejezdności czy sytuacji na drogach. Należy więc szczególną uwagę zwracać na wszelkie komunikaty, a na samej drodze zachować czujność. Zimą należy unikać również nadmiernej prędkości. Jest to oczywiste dla wielu z nas, ale zawsze warto o tym przypominać. Większość wypadków czy niebezpiecznych zdarzeń na drodze jest spowodowana właśnie przez ten czynnik. Nadmierna prędkość oraz oblodzona powierzchnia tworzą zabójczy wręcz duet. Nawet jeśli nie przekraczamy tej dozwolonej, to w trudnych warunkach zimowych nawet maksymalna dozwolona prędkość może okazać się zbyt wysoka. Warto więc poświęcić nieco więcej czasu, ale bezpiecznie dojechać do miejsca docelowego.

Categories: