dtr-compressor.eu-Kompresor-do-wydmuchu-Kompresor-dla-transportu-materialow-sypkich

Parkingi dla samochodów ciężarowych

Parking dla kierowcy samochodu ciężarowego to przede wszystkim miejsca dla odpoczynku, wyspania się czy zjedzenia. Takie miejsca na całym świecie są specjalnie oznaczone, gdyż zwykły parking dla samochodu osobowego to nie to samo co parking dla ciężarówki. Na świecie można spotkać parkingi, które stają się małymi miasteczkami, a każdy z nich ściga się w udogodnieniach dla swoich klientów. W jednym z nich jest nawet… mini ZOO!

Wiele z parkingów poza komfortowymi udogodnieniami oferuje również serwisy ciężarówek gdzie można naprawić np. pompy do cystern, kompresory do wydmuchu lub mniej specjalistyczne ale niezmiernie ważne o opony.

Zasady parkowania ciężarówek

Zasady parkowania ciężarówek są dokładnie określone prawem. Z Ustawy Prawa o ruchu drogowym możemy wyczytać, dokładnie gdzie postój jest możliwy, a gdzie zakazany. W rozdziale 2 znajdujemy art. 46 i 47. Czytamy w nich, że: zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia; w czasie postoju na drodze poza obszarem zabudowanym pojazd powinien znajdować się, jeżeli to tylko możliwe, poza jezdnią; kierujący pojazdem jest obowiązany stosować sposób zatrzymania lub postoju wskazany znakami drogowymi; dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t (a zatem nie ma takiej możliwości w przypadku pojazdów ciężarowych).

W artykule 49 punktu 2 wspomniano o sytuacjach w których postój jest całkowicie zabroniony: w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej; w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu; przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską; w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu.

Warto również wspomnieć o tym, że zgodnie z przepisami parkowanie w obszarze zabudowanym zabronione jest dla pojazdów o masie przekraczającej 16 ton oraz przekraczającej 12 metrów. Oczywiście poza wyznaczonym w tym celu parkingami.

Największe parkingi dla ciężarówek w Europie

Tak więc gdzie takie miejsca na mapie Europy istnieją? Trzeba przyznać, że jest ich wystarczająco dużo, aby odpowiednio zaplanować swoją podróż. 

Jednym z największych parkingów w Europie jest ten we Włoszech- Autoparco Brescia Est. Na jego powierzchni może zmieścić się nawet 430 pojazdów ciężarowych.  Wielu nazywa to miejsce po prostu miasteczkiem dla kierowców. Możemy tak znaleźć stacje benzynową, warsztat, serwis ogumienia, restaurację, hotel, sklep spożywczy, całodobową kawiarnię, centrum fitness. A także salę telewizyjną. Kolejny ciekawy parking znajduje się w Hiszpanii- Transport City of Pamplona. Przeznaczony jest na 479 ciężarówek. Znajduje się tam stacja benzynowa, hotel, restauracja, kawiarnia oraz sklep. Co ciekawe parking jest strzeżony całą dobę, co daje większe korzyści dla każdego kierowcy.

Co ciekawe w Polsce również możemy znaleźć taki parking. Jednym z nich jest Nevada Center który znajduje się na trasie DK92 czyli Warszawa-Poznań-Berlin w miejscowości Poźrzadło. Na tym terenie znajdują się dwie stacje benzynowe, sklep całodobowy, hotel, restauracja, kantor, butik z gadżetami dla kierowców, myjnia oraz sklep motoryzacyjny. Można więc nazwać to małym miasteczkiem.

Drugi parking w Polsce to Port2000 w Mostkach. Jego całkowita powierzchnia to ponad 17 hekatrów z co za tym idzie miejsc postojowych dla ciężarówek jest ponad 600. Znajdziemy tam stację benzynową, hotel, restaurację, sklep spożywczy, sklep motoryzacyjny, myjnię, serwis CB radia, punkt ksero, a także co może być dość interesujące mini ZOO!

Takie miejsca mają przyciągać kierowców do skorzystania z ich usług, ale również do wypoczynku na trudnych często drogach. Każdy kierowca ma nawet obowiązek odpoczynku po określonej liczbie godzin spędzonych za kółkiem, a takie miejsca przyciągają jeszcze do skorzystania z innych usług.

Serwisy specjalistyczne

Niektóre z największych parkingów dla samochodów ciężarowych oferują nawet specjalistyczne serwisy. Niekiedy awaria agregatu w chłodni przewożącej żywność lub kompresora do pneumatycznego rozładunku materiałów sypkich może być poważnym utrudnieniem nie tylko dla kierowcy ale również czekającego odbiorcy. Dzieje się tak ponieważ w chłodniach zazwyczaj przewożona jest podatna na zmiany temperatury żywność, a w silosach transportowych wszelkiego rodzaju pasze.

W takich przypadkach serwis specjalistyczny może wykonać doraźna naprawę agregatu chłodniczego lub nawet wymienić kompresor do wydmuchu. Oczywiście są to naprawy doraźne i bardziej kosztowne niż standardowa usługa. Warto zatem w kwestii transportu współpracować ze sprawdzonymi i rzetelnymi firmami.

Categories:

Comments are closed