1. Pneumatyczny transport materiałów sypkich
Pneumatyczny transport materiałów sypkich to metoda transportu towaru za pomocą silonaczepy (silosa ), naczepy wywrotki z młynkiem heitlling, oraz układem hydraulicznym i ciągnika siodłowego. Transportowany materiał sypki jak np. pelet , cukier , granulaty PCV cement lub pasze , do załadowanej danym materiałem silonaczepy za pomocą kompresora do wydmuchu w silonaczepie wytwarzane jest Ciśnienie powodujące wyparcie transportowanego materiału. Metoda rozładunku za pomocą kompresora określana jest jako pneumatyczny rozładunek materiałów sypkich.
2. Kompresor dla transportu materiałów sypkich
Kompresor dla transportu materiałów sypkich określany również z en. jako air compressor. Jest to w „prostych słowach” wysokowydajna sprężarka powietrza możliwa do zasilania poprzez dedykowany silnik lub bezpośrednio z jednostki napędowej ciągnika na którym jest zainstalowany.
3. GHH RAND
Niemiecka firma, jeden z liderów produkujący min. kompresory do pneumatycznego rozładunku materiałów sypkich. Firma powstała w 1952 roku i jako pierwsza w Europie wprowadziła do sprzedaży kompresor w technologii śrubowej. Popularne modele to CG80, CS80, CS85, CS1050, CS104, CS90, CS104
4. BETICO
Producent kompresorów do wydmuchu powrastały w 1925 roku w Hiszpanii. Firma jest jednym z światowych liderów w produkcji kompresorów dla transportu materiałów sypkich. Firma posiada serwisy swoich produktów i autoryzowanych przedstawicieli w kilkunastu państwach świata. Popularne modele to SB-1, SB-2
5. Silokompressor
Silokompressor lub air compressor oznaczają w praktyce tzw. kompresor dla transportu materiałów sypkich jak np. Drum XK12 lub Drum XK18 Welgro i CVS Blackmer. Pomimo wielu określeń nazwy te oznaczają kompresor, który jest głównym elementem układu umożliwiającego pneumatyczny rozładunek materiałów sypkich.
6. Przystawka odbioru mocy
Jest to element Skrzyni biegów umożliwiający napęd kompresora do wydmuchu odpowiedzialny za przekazanie mocy napędowej z jednostki zasilającej bezpośrednio do kompresora. Przystawka odbioru mocy pośredniczy pomiędzy silnikiem układu, a kompresorem.